"Що ми знаємо про визволення свого селища від нацистських загарбників"

2016-03-15

Вшановуючи пам'ять героїв, що перемогли в лютому протистоянні при звільненні нашого селища, у бібліотеці для учнів 10 класу проведено годину історичної пам'яті присвячену дню, коли останні березневі постріли 1944-го змовкли назавжди на вапнярській землі.

Давно немає в живих наших визволителів. І як боляче, що не можемо саме їм сказати, що ми про них не забули, ми про них пам'ятаємо.

Вапнярку звільнено 15 березня 1944 року в ході Умансько-Ботошанської операції, яка розпочалася 5 березня 1944 року о 6-й 54 хв. артпідготовкою. Кожній артилерії були поставлені конкретні задачі. Зокрема командиру 107 танкової бригади полковнику Абрамову Т. П. звільнити Вапнярку. Танкісти бригади розпочали похід на Вапнярку і біля полудня підійшли до околиці селища. В цьому бою відзначився командир танка-34 лейтенант Косарев В.О., який раптово перескочив залізничний переїзд і пройшов вулицями станції до роздоріжжя Тульчин-Томашпіль де скупчилось багато ворожої техніки. Влучними пострілами було розбито цистерну з пальним, загорілося кілька машин. Забивши дорогу, в паніці гітлерівці почали розбігатися. Схаменувшись, двічі пробували блокувати танк Косарева , але влучні постріли радиста - стрілка сержанта Жигалова звели нанівець наміри ворога. В другій половині дня полковник Абрамов послав відкритим текстом в ефір коротку радіограму «Наказ виконано, ворог відступає на Томашпіль. До підходу готовних сил переходжу до другої оборони». Після полудня у Вапнярку вступила рота старшого лейтенанта Пузанова Г.О. із 180 стрілецької дивізії. Активну участь у визволенні Вапнярки приймали партизани Вінниччини.

За визволення Вапнярки Героя Радянського Союзу присвоєно: лейтенанту Косареву Володимиру Олексійовичу та єфрейтору Баскову Михайлу Миколайовичу.Орденом Леніна нагороджено старшого лейтенанта Пузанова Г. О., 180 дивізію нагороджено Орденом Червоного Прапора. Ім'я «вапнярських» присвоєно: 15-й мотострілковій бригаді, 107-й танковій бригаді, 109-й танковій бригаді, 164-й танковій бригаді. Командири і воїни нагороджені орденами і медалями.Вапнярсько - Варшавська танкова бригада приймала участь у параді Перемоги Союзних військ над фашизмом в Москві. 16 березня Москва салютувала військам 2-го Українського фронту, що оволодів селищем і великим залізничним вузлом Вапнярка, 12-ма артилерійськими залпами із 124-х гармат.

Список полеглих захисників Вапнярки з 383 артилерійського дивізіону в травні-липні 1944 року складає 104 особи.

Біля алеї Слави на постаменті стоїть танк - переможець, який вічно нагадуватиме про подвиг наших героїв - визволителів.

Кiлькiсть переглядiв: 146

Коментарi