"МИ РІЗНІ, АЛЕ МИ РАЗОМ"

2021-04-08

/Files/images/МИ РІЗНІ АЛЕ МИ РАЗОМ.jpg 8 квітня – Міжнародний день ромів Саме 8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся 1 конгрес на якому стало офіційне самовизначення циган,як єдиної вільної нетерриторіальної нації. Тоді вперше були затверджені національні символи; гімн,заснований на відомій народній пісні «Джелем-джелем» і прапор з символічним колесом кибитки на синьо-зеленому тлі. З нагоди Дня ромів у Вапнярській селищній бібліотеці представлено етнографічну виставку «Ми різні,але ми разом» Щиро вітаємо своїх молодих користувачів бібліотеки та інтернет-центру, а також їхні родини з національним святом. Бажаємо Вам,щасливого процвітання у нашій громаді, добра і достатку, сподівань на краще майбутнє. Сьогодні на території смт. Вапнярка проживає 50 сімей ромів. Поява поселення «Циганка» в 1916 році було спричинене переходом циган на осілий спосіб життя, а до цього на долинах біля ставків літньої пори розгортався циганський табір з кибитками. Тема цієї народності дуже колоритна, глибока,цікава з давніми багатовіковими традиціями. Вони зберегли свої звичаї та типові риси,але одягом зовні нагадують місцевих жителів. Любов до кочового і незалежного життя у них така велика,що влітку біля свого житла вони часто ставлять самовари, або розводять багаття збираючись великими родинами. Вінницькою журналісткою Ганною Секрет був знятий документальний фільм про життя наших вапнярських ромів з усіма їхніми звичаями і традиціями. Щоб знати більше, рекомендую прочитати твори українських ромських авторів Міхи Козимиренко та Миколи Ільїна і Роні Романі. Дуже часто ромські мотиви зустрічаються у класичних творах української літератури, зокрема творчості видатних українських поетів та письменників,а саме: Михайла Старицького"Циганка Аза", Степана Руданського,"Циган з хроном", "Циган на толоц", " Циган на сповіді", Миколи Гоголя "Сорочинський ярмарок" Пантелеймона Куліша " Циган", Івана Франка "Цигани", Ольги Кобилянської "В неділю рано зілля копала", Олеся Гончара "Магда", Поема Ліни Костенко "Циганська Муза" Більш розширену інформацію про національні меншини можна дізнатися з документів нашої бібліотеки.